دکتر نیما ستارزاده  امینی به تاریخ دوم فروردین 1357 در شهر تبریز دیده به هستی گشود.هوش مثال زدنی او از همان اول کودکی سبب ساز ورود او در سن 6 سالگی به مدرسه دولتی قدس گردید.
وی بعد از مقطع ابتدائی دوران راهنمایی را هم در همان مکان ادامه داده و برای تحصیل در دوره ی دبیرستان پای در دبیرستان شهید رضایی نهاد.رشته ریاضی فیزیک انتخاب او در سال دوم متوسطه بود. در سال دوم به دبیرستان مشکاه پای نهاده و تحت لوای زبدگی و با توصیه مدیر دبیرستان پیشین به ادامه تحصیل مشغول گشت.در سال 1376 در سه رشته دانشگاهی سد کنکور را پشت سر نهاد و در ر شته ریاضی کاربردی با گرایش انفورماتیک وارد دانشگاه گشت و با توجه به تصمیم مسبوق به سابقه جهت ادامه تحصیل در خارج کشور در سال 1379 به خدمت مقدس سربازی رفته و در نیروی هوایی تهران پایگاه قلعه مرغی این و ظیفه شریف را جاری ساخت.
لازم به ذکر است در همان اوایل مسئول فنی حرفه ای پایگاه دوم شکاری بود. در سال 1381با درجه ستوانی ترخیص گردید.پس از این دوران در دانشگاه پلی تکنیک کیف اکراین دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی عمران را پشت سر نهاده وسپس از سد ازمون دکتری هم گذشت و به اتمام رساند و  پس از بازگشت به آغوش وطن به عنوان مدیر عامل شرکت پارلاسازه مشغول خدمت رسانی در حوزه تخصصی خویش گردید.علاقه وافر به آموزش او تهییج به اخذ نمایندگی آموزش زبان های خارجی شکوه ایران گردانید که در گامهای بعدی موفقیت های شایانی را نیز در این حوزه نصیب خویش ساخت که سرانجام به کارگشایی مدرسه دخترانه امینی سوق یافت.
دکتر امینی شروع به تحصیل در رشته معماری  نمود ومدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد  و دکتری را به اتمام رساند  و هم اکنون  در حوزه تدریس و طراحی و اجرا و نظارت  می باشند  که توان علمی وی را در مسائل شهری دو چندان کرد.وی بعدها جهت تکمیل تحصیلات دانشگاهی خویش در ازمون دانشگاه غازی آنکارا شرکت جست و با امتیازی در خور در دوره دکتری تخصصی  پذیرفته شد که هم اکنون مشغول تدریس در دانشگاه میباشد.